Czas biegnie nieubłaganie, już dwadzieścia lat mija, gdy Pelikan Niechanowo został oficjalnie zarejestrowany jako klub sportowy. W pierwszych latach funkcjonowania Klub był organizatorem festynów rekreacyjno-sportowych. Na turnieje zapraszane były zespoły z sąsiednich miejscowości, a działanie to miało na celu głównie integrację gminnej społeczności.
W końcu w 2000 roku z inicjatywy trzech osób: Tomasza Zarody, Bartosza Jaworskiego oraz Szymona Robaszkiewicza powołano sekcję piłki nożnej. Na spotkaniu w niechanowskim Klubie Pracy ówczesny Poseł na Sejm RP Pan Tadeusz Tomaszewski poinformował, iż jest jedno wolne miejsce w rozgrywkach poznańskiej "B"- klasy. Niezwłocznie przystąpiono do prac nad spełnieniem wszystkich procedur, umożliwiających zgłoszenie zespołu do rozgrywek prowadzonych przez Wielkopolski Związek Piłki Nożnej. Warto w tym miejscu nadmienić (bo pewnie nie wszyscy o tym wiedzą), że już wtedy pierwszy kontakt z naszym Klubem miał Dawid Frąckowiak, który w tamtym czasie pracował w Mieszku Gniezno. Wskazał on młodym działaczom Pelikana jakie dokumenty należy złożyć w celu przystąpienia do rozgrywek. Klub z pomocą Pana Tadeusza Tomaszewskiego spełnił wszystkie podstawy organizacyjno - prawne i przystąpił do rozgrywek.W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć o człowieku, który w Pelikanie jest również od samego początku, mowa oczywiście o Panu Stanisławie Mazurku. Przez te wszystkie lata Pan Mazurek wspiera Klub nie tylko finansowo, ale również organizacyjnie, będąc też wieloletnim Prezesem. Można rzec człowiek - legenda w niechanowskim Klubie.
Pierwszym trenerem w historii Pelikana został Pan Zdzisław Siudziński, pod wodzą którego zespół z niechanowa grał przez dwa sezony. Później nastąpiła kilkuletnia "era" trenera Józefa Grobelnego. Po nim krótki epizod w Klubie zaliczył trener Andrzej Syruć (obecny szkoleniowiec grupy juniorów młodszych), następnie kilkusezonową przygodę z Pelikanem miał trener Krzysztof Młodzieniak. Pod wodzą wyżej wymienionych trenerów Pelikan występując w rozgrywkach B-klasy grał ze zmiennym szczęściem, jeden sezon w czubie tabeli, jeden w jej dolnych strefach. Kolejnym, ważnym etapem w historii "zielono-czarnego" Klubu było objęcie posady trenerów przez duet Robert Sytek - Robert Zamiar w 2010 roku, czyli w momencie obchodów 10-lecia sekcji piłkarskiej GLKS. Jak się okazało z perspektywy czasu zmiana ta była przełomowa i zapoczątkowała marsz Pelikana w górę piłkarskiej hierarchii klubów w Wielkopolsce. Już w pierwszym sezonie pracy duetu trenerskiego Klub z "różanej gminy" wywalczył upragniony awans do A-klasy. Na tym poziomie rozgrywek występowaliśmy przez dwa sezony, uzyskując kolejny awans w 2013 roku do klasy okręgowej. Wtedy do klubu dołączył m.in. Jacek Owczarzak oraz wspomniany już wyżej Dawid Frąckowiak jako dyrektor sportowy, co przyniosło za sobą dynamiczny rozwój sportowy i organizacyjny Klubu. Nowym trenerem został Mariusz Bekas, a zespół uzyskał awans do IV ligi pozostawiając rywali daleko w tyle. Pelikan szedł za ciosem i już w pierwszym sezonie gry w IV lidze uzyskał awans do III ligi, wyprzedzając drugi zespół w tabeli o 12 punktów. Występy na poziomie trzeciej ligi to także pasmo sukcesów i o mały włos wywalczony awans do baraży o II ligę. Pelikan w lidze był gorszy tylko od Warty Poznań, przegrywając batalię o pierwsze miejsce w tabeli jedną bramką!. Wśród działaczy i kibiców pozostał wielki niedosyt tym bardziej, że przed nami było widmo reorganizacji rozgrywek i zmniejszenia ilości grup III-cio ligowych o połowę. Niosło to za sobą wzrost poziomu sportowego (przynajmniej teoretycznie) oraz zwiększenie kosztów utrzymania Klubu (chociażby przez dalsze wyjazdy). Z różnych powodów Zarząd Klubu podjął decyzję o nieprzystąpieniu do rozgrywek trzecioligowych, co z automatu spowodowało spadek o dwie klasy do ligi okręgowej. W dniu 21 lipca br. Zarząd w całości podał się do dymisji, a misję dalszego prowadzenia Klubu przejęły nowe osoby, wspierane wieloletnim doświadczeniem Pana Mazurka.
Jeżeli chodzi o kwestie zarządzania Klubem, pierwszym Prezesem Pelikana był Pan Stanisław Dolaciński, po nim kolejno tą funkcje sprawowali: Krzysztof Kurek, Szymon Robaszkiewicz, Tadeusz Tomaszewski, Radosław Pietrzak, Stanisław Mazurek, a obecnie Robert Prawniczak. Od wielu lat z Klubem związana jest także osoba Pana Jerzego Jastrzębskiego jako członka Zarządu oraz komisji rewizyjnej (obecnie).
Pelikana od początku działalności wspiera Gmina Niechanowo, która w corocznym budżecie zapewnia środki na egzystencję Klubu z ul. Brzozowej. Bardzo ważną rolę w historii odegrał Wójt Gminy Pan Eugeniusz Zamiar, który na pewno jest przyjacielem Klubu i zawsze wspiera poczynania władz klubowych. Gmina Niechanowo zainwestowała w ostatnich kilku latach także znaczne środki w modernizację obiektu na niechanowski "Plantach". Spełniając wymogi licencyjne powstało m.in. ogrodzenie boiska, trybuny z plastikowymi siedziskami. Znacząco poprawiła się infrastruktura obiektu przy ul. Brzozowej.
Jednak Pelikan to nie tylko drużyna seniorów. Bardzo ważnym ogniwem są drużyny młodzieżowe. Rozpoczęło się od połączenia z gnieźnieńskim klubem KS TECHMET i zgłoszeniu do rozgrywek drużyny juniorów. Dziś drużyny młodzieżowe Pelikana to trzy grupy: orlicy (rocznik 2006 i młodsi), trampkarze (rocznik 2002 i młodsi) oraz juniorzy młodsi (rocznik 2000 i 2001). Klub zrzesza w tym momencie w zespołach młodzieżowych ok. 65 zawodników. Jest to na pewno jeden z ważniejszych aspektów obecnie funkcjonującego Klubu.
Przez te wszystkie lata Klub wspierało bardzo wielu sponsorów i darczyńców, których nie sposób teraz wszystkich wymienić. Wspomnieć należy chociażby Gminę Niechanowo, firmę TRANS-STACH Pana Stanisława Mazurka, Hotel AWO, Kantor FABER Pana Jacka Owczarzaka oraz firmy wspierające nasze grupy młodzieżowe: Rolmasz, Syljar, Cukiernia Jaśmin.... oraz wielu innych, którym za to wszystko należą się WIELKIE PODZIĘKOWANIA!
Tak w telegraficznym skrócie przedstawia się historia Pelikana Niechanowo, który na stałe wpisał się w mapy piłkarskiej Wielkopolski. Choć Klub w tym momencie wydaje się być na małym zakręcie, to należy mieć pewność, że przetrwa i będzie jeszcze silniejszy. Zapisze dalsze karty historii tej naszej małej, "różanej" ojczyzny.
Na zeszłotygodniowym spotkaniu Zarządu Klubu omawiano między innymi kwestię obchodów dwudziestolecia. Wstępnie ustalono datę 16 grudnia, jako oficjalny dzień obchodów rocznicy powstania Pelikana. Będzie okazja powspominać, poopowiadać pamiętne historie z życia Klubu. Szczegółowe informację ukażą się niebawem.
Pelikan Niechanowo