41 Międzynarodowy Turniej Szachowy o Puchar Prezydenta Miasta Gniezna zakończony

2011-05-11



W niedzielę, 8 maja w auli Miejskiego Ośrodka Kultury odbyła się 41-wsza edycja tradycyjnego turnieju o puchar prezydenta Gniezna – Jacka Kowalskiego. Jest to największy i najbardziej prestiżowy turniej szachowy w Gnieźnie, a zarazem najdłużej, nieprzerwanie organizowana impreza sportowa w naszym mieście.

W tym roku na starcie stanęło niemal stu szachistów między innymi z Poznania, Bydgoszczy, Torunia, Gdańska, Pruszcza Gdańskiego, Koszalina, Wrocławia, Ostrowa Wielkopolskiego, Kalisza, Leszna, Wolsztyna, Bogatyni, Konina, Śremu, Środy Wielkopolskiej, Witkowa oraz Gniezna. W turnieju wzięli także udział reprezentanci miast partnerskich Gniezna: rosyjskiego Sergev Posad oraz litewskich Radwiliszek. Po rozegraniu 9 rund najwięcej punktów – 8 zgromadził mistrz międzynarodowy Jakub Żeberski z UKS SP 3 w Bogatyni, który wyprzedził Tomasza Kempińskiego z UKS Drapol-Jantar Pruszcz Gdański – 7,5 punktów oraz Marcina Steczka z TS-R Hetmana Konin – 7 punktów.

Najlepszym zawodnikiem Chrobrego – z dorobkiem 6,5 punktów - okazała się Jagoda Gołek, która zdobyła także puchary dla najlepszej kobiety oraz najlepszego studenta.  W kategorii najlepszy junior do lat 18 triumfował Przemysław Adamek z Pocztowca Poznań – 6 punktów; w grupie do lat 15 – Jędrzej Adamczewski z Szachmistrza Kalisz – 5 punktów; do lat 12 – Maciej Adamczewski również z Szachmistrza Kalisz – 6 punktów; do lat 10 - Zuzanna Szeląg z Chrobrego Gniezno – 4 punkty. Najlepszą juniorką turnieju została Zuzanna Choremska z UMKS Na Pięterku Poznań, która zgromadziła 4,5 punktów. Przyznano również nagrody dla najlepszych wśród posiadaczy poszczególnych kategorii szachowych: najlepszym zawodnikiem z I kategorią był Krzysztof Szadkowski z UKS Smecz Konin; w grupie II kategorii triumfował Maciej Adamczewski; w grupie III kategorii – Wojciech Niedbała z UMKS Na Pięterku Poznań – 5 punktów, zaś wśród legitymujących się kategorią IV – Kacper Hoffmann z Piasta Śrem – 4 punkty. Mikołaj Nawrocki z Chrobrego, po zdobyciu 3,5 punktów był najlepszym w grupie zawodników z V kategorią, a w grupie graczy bez kategorii nagrodę otrzymał Jakub Świegot z UKS Środa Wielkopolska, po zdobyciu 4 punktów. Tradycyjnie rozdano również nagrody dla najlepszych w poszczególnych grupach wiekowych, działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury „Szkółki Szachowej”. Wśród dzieci do lat 8 najlepszym okazał się Krystian Obara, zdobywając 3 punkty; do lat 10 Zuzanna Szeląg, zaś powyżej lat 10 Karol Nawrocki (oboje po 4 punkty).

Rozegrany turniej stanowił jednocześnie oficjalne Mistrzostwa Wielkopolski w Szachach Szybkich, w których rywalizowali zawodnicy zrzeszeni w wielkopolskich klubach lub zawodnicy nie zrzeszeni, będący jej mieszkańcami. Triumfował Marcin Steczek przed Pawłem Dudzińskim z OTSz Ostrów Wielkopolski i Krzysztofem Szadkowskim – wszyscy po 7 punktów.

Warto zaznaczyć, że turniejowi towarzyszyły imprezy organizowane w ramach „Dni Gniezna z szachami”. W piątek, 6 maja w restauracji „Europejska” rozegrano turniej integracyjny z udziałem gości z miast partnerskich. Rywalizowano na dystansie 9 rund w formule szachów błyskawicznych. Zwyciężył Kestutis Mikalauskas z Radwiliszek – 8 punktów przed Borysem Razowem z Sergev Posad – 7,5 i Emilem Wiśniewskim z Chrobrego Gniezno – 6,5 punktów. Natomiast w sobotę na gnieźnieńskim rynku odbył się najpierw turniej dla juniorów, w którym zwycięstwo odniósł Karol Nawrocki – 14 punktów, przed swoim bratem Markiem – 12 punktów i Jakubem Pogodzińskim – 10 punktów. Następnie rozegrano symultanę szachową, czyli pokaz gry jednoczesnej z udziałem mistrza międzynarodowego Artura Sygulskiego, w której oprócz uzdolnionych gnieźnieńskich juniorów udział wzięli m.in. wiceprzewodniczący Rady Miasta Stanisław Dolaciński, radny MG Michał Glejzer, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Paweł Kostusiak, prezes LKS Chrobry Gniezno Emil Wiśniewski oraz goście z miast partnerskich. Spośród 18 rozegranych partii 15 zakończyło  się zwycięstwem mistrza, jedna jego porażką (z Borysem Razowem), zaś 2 - remisem (z Kestutisem Mikalauskasem i Emilem Wiśniewskim). Natomiast w sobotnie popołudnie w holu Miejskiego Ośrodka Kultury otwarto wystawę „Szachy w średniowieczu – średniowiecze w szachach”, którą specjalnie na tę okazję sprowadzono z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Prelekcję o historii szachów, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju „królewskiej gry” na terenie Polski wygłosiła autorka wystawy mgr Agnieszka Stempin z MA w Poznaniu.

Źródło – lkschrobry.gniezno.pl +foto

 




treść została wydrukowana ze strony
http://www.sportgniezno.pl/wiadomosc,41_Miedzynarodowy_Turniej_Szachowy_o_Puchar_Prezydenta_Miasta_Gniezna_zakonczony.html