Sport żużlowy w Polsce ma już ponad 80 lat. Od początku lat trzydziestych XX wieku sport ten stał się popularny w 13 krajach Świata. Rozgrywki ligowe odbywają się w Wielkiej Brytanii, Polsce, Szwecji, Danii, Rosji oraz w Niemczech. Ponadto, w kilkunastu krajach odbywają się zawody żużla klasycznego. Do państw tych należą: Austria, Chorwacja, Słowenia, Holandia, Słowacja, Belgia, Australia, Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone, Kanada, Rumunia, Bułgaria, Francja, Argentyna, Łotwa, Norwegia, Republika Południowej Afryki.
Historia czarnego sportu w Lesznie liczy sobie już 75 lat. W tym czasie przez tor przewinęło się ponad 70-ciu zawodników.
Żużel stał się dla Leszna jednym z najważniejszych filarów promocyjnych. Rozpoznawalność miasta na Świecie wynika z faktu, że Leszno związane jest z żużlem, a żużel z Lesznem. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że Leszno jest stolicą żużla, więc jak na stolicę przystało powinno mieć miejsce, w którym będą honorowani wybitni sportowcy, trenerzy i działacze „czarnego sportu” dlatego wyszliśmy inicjatywą powołania przez Radę Miasta Alei Gwiazd Żużla w Lesznie.
Pomysłodawcą tej idei jest redaktor Jarek Adamek, który opisał swój pomysł w jednym z felietonów i namawiał różnych radnych do stworzenia Alei.
Mamy nadzieję, że co roku do stolicy żużla będzie przybywało liczne grono kibiców z całego świata, aby uhonorować kolejne nagrodzone postacie tej dyscypliny sportowej. Mamy nadzieję, że będzie to światowe święto Żużla w Lesznie.
Poparcie dla idei powstania Alei Gwiazd Żużla zgłosił przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Żużla – poseł Jan Dziedziczak, który wraz z innymi parlamentarzystami chętnie pomoże w promocji Alei Gwiazd Żużla w Lesznie.
Liczymy na poparcie wszystkich radnych, bo uważamy że cel jest szczytny, a korzyści z tego projektu wymierne. Szczegóły organizacyjne pozostawiamy Prezydentowi Miasta.
Sławomir Szczot