Rewitalizacja targowiska przy Warszawskiej!

2012-08-22



W stosunku do pierwotnej koncepcji rewitalizacji targowiska wprowadzono zmiany, które są wynikiem między innymi przeprowadzonych konsultacji i spotkań z osobami handlującymi, uzgodnień prowadzonych z Miejskim Konserwatorem Zabytków, uzgodnieniami z gestorami sieci oraz opinii technicznej eksperta.

1. Po przeprowadzonych konsultacjach przewidziano dwa nieplanowane wcześniej miejsca bezpośredniego wyładunku.
2. Po przeprowadzonych konsultacjach przewidziano dodatkową windę.
3. Po przeprowadzonych konsultacjach przewidziano nieplanowane wejścia / zejścia dla pieszych z poziomu płyty targowej.
4. Zwiększyła się powierzchnia targowa, a co za tym idzie ilość straganów oraz zwiększyła się ilość stołów dla producentów rolnych – zabezpieczenie około 40% miejsc handlowych.
5. Po konsultacjach z kwiaciarkami ustalono dodatkowe wyposażenie kiosków kwiatowych w ladę, półki, instalację wodną z wannami, ogrzewanie elektryczne.
6. Podczas prowadzonych uzgodnień z Miejskim Konserwatorem Zabytków ustalono detale, kolorystykę, standard i rodzaj materiałów, z których wykonane będą poszczególne elementy, mające wpływ na kosztorys.
7. W trosce o bezpieczeństwo, zwłaszcza przeciwpożarowe przewidziano dodatkowe ocieplenie z wełny mineralnej.
8. Ustaloną dodatkową roślinność, która zostanie posadzona wokół terenu targowiska.
9. Z warunków wydanych przez PWiK oraz z faktu, iż w terenie brak jest kanalizacji deszczowej wynikła między innymi konieczność wykonania zbiorników retencyjno – odsączających, separatora i studni przelewowej.
10. Warunki wydane przez pozostałych gestorów sieci nałożyły obowiązek przełożenia instalacji telefonicznej i energetycznej znajdujących się pod targowiskiem.
11. W celu zwiększenia bezpieczeństwa, na wniosek osób handlujących, dodatkowo planowany jest montaż instalacji monitoringu oraz wykonanie dodatkowych zabezpieczeń przeciwpożarowych i przeciwzalaniowych.

Projekt targowiska
Powierzchnia: 3509 m2 powierzchni zabudowy
Stragany: 109 straganów, zadaszonych, z możliwością łączenia
Stoły: 38 sztuk (długość 150 cm każdy)
Sanitariaty, pomieszczenia socjalne: 33 m2 – dla osób handlujących, 70 m2 toalety publiczne
Gniazda do segregacji odpadów: 2 gniazda o powierzchni 72 m2
Parking: 122 miejsca parkingowe, zadaszone, powierzchnia parkingu 3101 m2

Zestawienie powierzchni poszczególnych części zagospodarowania terenu
Powierzchnia całej działki: 14 588 m2
Powierzchnia terenu inwestycji: 6 268m2
Powierzchnia zabudowy: 3 320 m2
Powierzchnia użytkowa: 4 125 m2
Powierzchnia całkowita: 5 074 m2
Powierzchnia terenów zielonych: 687 m2
Powierzchnia ciągów pieszych: 3 803 m2
Powierzchnia jezdni: 5 140 m2

Parking
Obiekt zbudowany w konstrukcji żelbetowej słupowo-płytowej, w oparciu o regularną siatkę konstrukcyjną – 790cm. Konstrukcja wylewana, dostosowana do funkcji garażu otwartego.

Dodatkowe obiekty kubaturowe (sanitariaty, obiekt gastronomiczny w II etapie) zaprojektowane w oparciu o ściany murowane z bloczków piaskowo-wapiennych. Posadzka wykonana z elementów rozbieralnych, umożliwiająca dostęp do infrastruktury podziemnej, w razie konieczności. Obrzeża zewnętrzne oskarpowane z wprowadzeniem zieleni niskiej, zapewniającej odpowiedni przepływ powietrza. Połączenie poziomu parkingu z płytą targowiska dwiema klatkami schodowymi oraz dźwigiem wielofunkcyjnym osobowo-towarowym i dźwigiem osobowyhm. Na poziom terenu prowadzi również rampa wjazdowa, pełniąca funkcję dodatkowego wyjścia ewakuacyjnego. Posadzka - kostka betonowa 10x10cm, gr. 8,0cm.

Płyta targowa
Płyta targowa podzielona na część targową oraz „rekreacyjno-widokową”. Część targowa – ułożona przelotowo na osi W-Z jest oparta na dwóch placach wejściowych, łączących targowisko z newralgicznymi punktami miasta.

Przestrzeń targowa od strony głównego ciągu pieszego miasta– ul. Warszawskiej zaczyna się „handlem kwiatowym” oraz pawilonem usługowym mieszczącym między innymi sanitariaty publiczne. Poprzez zielone formy wewnętrzne posiadające połączenie z parkingiem przechodzi w strukturę modułowych pawilonów targowych, opartych na wymiarach 2,5 x 2,0m w osiach, dających możliwość łączenia w dowolne, wykupione przez użytkownika powierzchnie – przy założeniu wielokrotności powierzchni modułowej. Pawilony handlowe występują w zestawach 3 lub 4 modułowych, łączonych w zespoły oparte na szkielecie z profili stalowych o przekrojach zamkniętych, przykrytych płytą warstwową dachową. Ściany boczne wykonane z płyt laminowanych o teksturze drewna. Nad ciągami pieszymi przewiduje się przykrycie transparentne z płyt z poliwęglanu litego, bezbarwnego. Oświetlenie ciągów oraz pawilonów handlowych odbywać się będzie przy wykorzystaniu źródeł światła ułożonych w pasma. Każdy moduł posiada niezależną roletę zewnętrzną aluminiową lub z tworzywa – wg. ustaleń z Inwestorem, chroniącą przed dostępem osób niepowołanych. Posadzka - płytki betonowe 60x60cm, układane „w kratę”.

Pawilony handlowe
- Zbudowane na lekkiej konstrukcji stalowej, opartej na standardowych profilach kwadratowych 80x80mm, w rozstawie 2x2,5m, malowanych na kolor RAL 9007;
- Ściany obłożone płytami kompozytowymi z rdzeniem poliuretanowym i powłoką HPL, w kolorze jasnego drewna;
- Zadaszenie wykonane z dachowych płyt warstwowych z rdzeniem styropianowym, kolor RAL 9007;
- Zadaszenie nad ciągiem pieszym wykonane z poliwęglanu litego bezbarwnego na podkonstrukcji stalowej, identycznej jak dla pawilonów.

Kioski kwiatowe
- Zbudowane na lekkiej konstrukcji stalowej, opartej na standardowych profilach kwadratowych 80x120mm, malowanych na kolor RAL 9007;
- Ściany obłożone płytami kompozytowymi z rdzeniem poliuretanowym i powłoką HPL, w kolorze jasnego drewna;
- Zadaszenie nad ciągiem pieszym wykonane z poliwęglanu litego bezbarwnego na podkonstrukcji stalowej, identycznej jak dla kiosków;
- Zadaszenie wykonane z dachowych płyt warstwowych z rdzeniem styropianowym, kolor RAL 9007.

Inicjatywa Jessica
Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2007 – 2013. Jest to pożyczka udzielana na realizację Projektów Miejskich i jest formą pomocy. Zgodnie z założeniami inicjatywy JESSICA, projekty przeznaczone do sfinansowania w tej formule muszą łączyć w swej istocie element komercyjny oraz element społeczny, ważny z punktu widzenia lokalnej społeczności. Projekt Rewitalizacji targowiska przy Placu 21 Stycznia jest niezwykle wysoko oceniany, zwłaszcza pod kątem elementu społecznego. Jednym z warunków skorzystania z pomocy w ramach programu JESSICA jest rentowność projektu – dochody, które Inwestor będzie uzyskiwał po realizacji projektu muszą umożliwiać spłatę pożyczki. Rewitalizacja targowiska spełnia wszystkie wymagania programu. Pożyczka uruchamiana jest w transzach, w terminach wskazanych przez Inwestora w harmonogramie. Okres spłaty pożyczki może wynosić 20 lat. Dopuszczalna jest karencja w spłacie pożyczki na czas realizacji projektu do 48 miesięcy.

Warunkiem ubiegania się o pożyczkę jest złożenie wniosku. Nabór wniosków ma charakter otwarty i ciągły. Wnioski przyjmowane będą do wyczerpania środków. Wnioski rozpatrywane są w kolejności ich wpływu do BGK w terminie 30 dni roboczych od daty złożenia wniosku. Udzielenie pożyczki następuje po podjęciu pozytywnej decyzji przez Komitet Inwestycyjny. Termin podpisania umowy – 21 dni od daty podjęcia decyzji o udzieleniu pożyczki.

Bank nie pobiera prowizji ani opłaty za czynności związane z udzieleniem i obsługą pożyczką. Inwestor zobowiązany jest do:
1) zachowania trwałości projektu
2) spełnienia warunku efektu zachęty,
3) wniesienia wkładu własnego odpowiadającego co najmniej 25% wydatków kwalifikowanych, pochodzących ze środków własnych lub z zewnętrznych źródeł finansowania.

Gniezno.eu+foto
 





treść została wydrukowana ze strony
http://www.sportgniezno.pl/wiadomosc,Rewitalizacja_targowiska_przy_Warszawskiej.html