26 października na terenie boiska pilkarskiego Mieszko Gniezno, odbyła się konferencja prasowa dotycząca budowy nowego obiektu socjalno-szatniowego. W między słowach Prezydent Miasta Gniezna Jacek Kowalski nadmienił, krótko o zamiarach przebudowy i zarazem rozbudowy boiska tzw. treningowego przy ul. Strumykowej (obok wybudowanego Orlika), które ma służyć młodym piłkarzom Mieszka Gniezno ale i zarazem gnieźnieńskiej drużynie rugby Tytan Gniezno.
SportGniezno.pl wyprzedzając fakty i czas zanim rozpocznie się budowa tego obiektu zadał pytanie Prezydentowi o rozwinięcie tematu dotyczącego szczegółów nowo powstającego boiska oraz zadał pytanie czy zawodnicy GKS Orzeł Gniezno (speedrower) mogą liczyć na małą ale zawsze szatnię będącą przy torze!? Właśnie jej brak dyskryminuje Gniezno z możliwości rozegrania takich imprez jak Mistrzostwa Europy! W chwili obecne zawodnicy przebierają obecnie pod chmurką a po rozegranym meczu przepoceni wracają do domów czasem jadąc wiele godzin (Świętochłowice).
Poniżej przedstawiamy odpowiedź na interesujące nas zagadnienia.
Jak przedstawiają się plany realizacji budowy nowego pełnowymiarowego boiska ze sztuczną nawierznią przy ul Strumykowej w Gnieźnie?
1. Plany budowy boiska do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią.
W dniu 8 października 2010 r. podpisałem umowę z firmą DEMURG z Poznania posiadającą duże doświadczenie w projektowaniu obiektów sportowych, na wykonanie dokumentacji projektowo - wykonawczej pełnowymiarowego boiska ze sztuczną nawierzchnią do gry w piłkę nożną. Umowa zawiera zaprojektowanie następujących elementów:
• boisko do piłki nożnej o wymiarach 68m x 105m z obrzeżem wokół boiska,
• sieci zewnętrzne wraz z przyłączami oraz podbudowa i drenaż boiska,
• nawierzchnia boiska z trawy syntetycznej o wysokości włókna 50 mm posiadająca pozytywny wynik badań laboratoryjnych potwierdzający zgodność parametrów oferowanego systemu z wymogami FIFA,
• wyposażenie: bramki aluminiowe mocowane w tulejach, siatki na bramki, chorągiewki,
• boksy dla zawodników na 13 miejsc,
• trybuna na 500 miejsc siedzących,
• ogrodzenie boiska o wysokości min. 2 m, piłkochwyty o wysokości min. 8 m,
• oświetlenie obiektu - 6 słupów oświetleniowych (po trzy naświetlacze na każdym słupie o mocy 2000 W).
Licząc się z dużym zainteresowaniem nową dyscypliną sportową jaką jest rugby umowa projektowa przewiduje również:
• wpisanie w płytę boiska do rugby (linie w kontrastującym kolorze),
• bramki do rugby
2. Plany UM związane z KS Tytan Gniezno - jakie plany ma UM względem umocnienia tej drużyny w środowisku rugbystów?
Jako Prezydent Gniezna chętnie wspieram wszelkie działania mające na celu rozwój sportowy dzieci i młodzieży. Corocznie ogłaszam otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych w zakresie kultury fizycznej i sportu. KS Tytan podpisał 2 umowy trzyletnie: jedną w zakresie sportu kwalifikowanego i drugą na szkolenie dzieci i młodzieży co daje gwarancję trzyletniego "spokoju" w staraniu się o środki na prowadzenie działalności. Rokrocznie wspieram również w formie dotacji imprezy organizowane przez środowisko rugbystów. Jako Prezydent doprowadzę do wybudowania boiska natomiast pozycję w środowisku rugbystów klub powinien wyrabiać sobie sam. Podobnie postępuję wobec wszystkich gnieźnieńskich klubów sportowych.
3. Czy znajdą się choć niewielkie środki alby klub GKS Orzeł Gniezno dorobił się chociaż kontenera aby zawodnicy mogli się gdzie przebrać, schować przed deszczem?
Miasto Gniezno obecnie realizuje kilka inwestycji sportowych (m.in. budowa kompleksu boisk "Orlik 2012" przy ul. Wrzesińskiej, budowa obiektu szatniowo - socjalnego na stadionie przy ul. Strumykowej) oraz przygotowuje się do następnych jak wspomniane wcześniej boisko ze sztuczną nawierzchnią dla piłkarzy i rugbystów, kolejne boisko "Orlik", oświetlenie toru i modernizacja zabytkowej trybuny na stadionie żużlowym, dokończenie budowy II etapu Centrum Sportu Szkolnego w Szkole Podstawowej nr 12. Wszystkie one pochłaniają duże środki z budżetu Miasta.
Jednocześnie przypominam, że jako Prezydent spowodowałem, że GKS Orzeł, jako jeden z nielicznych klubów sportowych naszego miasta, posiada swoją siedzibę w lokalu Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Budowlanych. W sprawie ewentualnego postawienia przy torze kontenera klub powinien kontaktować się ze Spółdzielnią Mieszkaniową, która jest autonomiczna w podejmowaniu tego typu decyzji.
TK/odpowiedź z biura Prezydenta Miasta Gniezna/foto archiwum SportGniezno.pl