Tai Chi Chuan (w transliteracji chiń. pinyin: taijiquan) (najszlachetniejsza sztuka walki, tłumaczone również jako najskuteczniejsza, najwyższa sztuka walki) to styl tradycyjnego chińskiego wu shu (kung fu). Należy do tzw. stylów wewnętrznych, które wykorzystują połączenie ruchu ciała, prowadzonego z centrum (dan tien), ze swobodnym przepływem energii wewnętrznej (qi), gdzie zamiast zwykłej siły fizycznej używana jest tzw. siła wewnętrzna (nei jin), związana z użyciem właściwego ustawienia kości, stawów, ścięgien oraz taśm powięziowych.
To medytacja w ruchu, której celem jest doprowadzenie do harmonii ciała i umysłu, polepszenie stanu zdrowia, zbudowanie wewnętrznej harmonii oraz wykształcenie umiejętności głębokiej relaksacji.
Kluczową umiejętnością jest neutralizowanie siły przeciwnika i jej płynne wykorzystanie przeciw niemu samemu. To właśnie dzięki temu Tai Chi Chuan daje możliwość pokonania przeciwnika z pozoru silniejszego, co sprawia, że jest świetną metodą samoobrony dla osób o lżejszej budowie ciała oraz kobiet. Jest to postulat wielu sztuk walki, jednak w Tai Chi Chuan (nauczanym w tradycyjny sposób w dobrej linii przekazu) jest on realizowany w praktyce, na wszystkich czterech poziomach walki: poziomie technik nożnych, ręcznych, rzutów i dźwigni. Wszystkie ruchy wykonywane z początku wolno, trenuje się później szybko i gwałtownie, również ćwiczenia w parach, początkowo bardzo spokojne, dążą z czasem do wolnego sparingu z wykorzystaniem wszystkich dostępnych technik. Ważną częścią szkolenia klasycznych stylów jest trening z bronią białą.
Bogactwo oferowanych form i metod treningowych Tai Chi pozwala korzystać z jego dobroczynnego, uzdrawiającego wpływu wszystkim zainteresowanym, niezależnie od wieku, stanu zdrowia czy kondycji fizycznej.
Dlaczego warto ćwiczyć tai chi chuan?
Tai Chi Chuan jest ćwiczeniem całego organizmu, które korzystnie wpływa na jego funkcjonowanie. Koordynacja pracy różnych części ciała podczas wykonywania formy Tai Chi, dzięki pełnemu zaangażowaniu świadomości, pozwala na osiągnięcie stanu fizycznego i psychicznego odprężenia.
Badania wykazały, że ćwiczący Tai Chi Chuan od wielu lat odznaczali się od pozostałych osób lepszą budową, sprawniej funkcjonującym układem krwionośnym i oddechowym oraz lepszą przemianą materii i budową kości.
Bezpośrednim i najbardziej widocznym efektem praktyki Tai Chi Chuan jest poprawa nastroju. Pogodny nastrój zaś ma pozytywny wpływ na procesy fizjologiczne człowieka, takie jak wymiana gazowa, krążenie krwi, i inne. Ćwiczenie Tai Chi Chuan może być więc pomocne w leczeniu depresji, stanów nerwicowych.
U osób mających wieloletnia styczność z Tai Chi Chuan obserwuje się lepszą pracę serca, mniejszą skłonność do nadciśnienia i arteriosklerozy.
Specyficzne, łagodne i płynne ruchy Tai Chi Chuan wpływają na optymalne wytrenowanie stawów, otaczających je mięśni, ścięgien i wiązadeł. Przy umiarkowanym wysiłku angażowane są różne grupy mięśni, zwłaszcza warstwy głębokie, w na tyle dużym stopniu, że pomimo upływu lat pozostają one silne, sprężyste i elastyczne.
MOK