Uczestnicy Klubu Walka (brazylijskie jiu-jitsu) podczas treningu

2011-03-21



W poniedziałek 21 marca SportGniezno.pl uczestniczył w jednym z co tygodniowych treningów klubu sportowego Walka Gniezno, mający swoją siedzibę w jednym z pomieszczeń zaadaptowana do tych celów na terenie dawniejszej herbaciarni „Posti” przy ul. Mickiewicza (za teatrem).

W treningu uczestniczyła dość spora liczba adeptów a dodać należy, że z każdą minutą ich przybywało. Pierwszy trening zaczyna się od godziny 18.oo i w ciągu godziny Przemysław Gnat – trener poza samym wyciskaniem tzw. „siódmych potów” ze wszystkich pokazuje technikę wyjścia spod przeciwnika.

Dodać należy, że każde ćwiczenie związane jest z inna techniką, która w walce będzie bardzo potrzebna.

Poniżej w materiale filmowym można będzie się dowiedzieć w jakie dni są treningi i kto może się zapisać i przyjżeć się samym treningom – zapraszamy do oglądania.





Dorobek Sportowy Przemysława Gnata
Założyciel oraz trener KS Walka Gniezno, instruktor oraz sędzia BJJ, Szef Drysdale JJ Polska - Treningi Bjj rozpoczął w 2002 roku

Historia promocji na pasy:
Niebieski: październik 2004 roku z rąk Karola Matuszczaka
Purpura: wrzesień 2006 roku z rąk Karola Matuszczaka
Brąz: sierpień 2008 roku z rąk Roberta Drysdale
Czarny: lipiec 2010 roku z rąk Roberta Drysdale

Sukcesy sportowe:
·    III miejsce w turnieju o Puchar Pomorza w BJJ (Koszalin, 2004 r.)
·    I miejsce w IV Międzynarodowych Mistrzostwach Niemiec w BJJ (Neuried-Ichenheim, 2004 r.) w kategorii +91 kg (białe pasy)
·    II miejsce w IV turnieju Open Challenge w SW (Neuried-Ichenheim, 2004 r.) w kategorii +97 kg
·    III miejsce w Submissăo Newcomer Grappling Challenge (Karlsruhe, 2005 r.) - SW, kategoria +97 kg (zaawansowani)

·    II miejsce w V Międzynarodowych Mistrzostwach Niemiec w BJJ (Neuried, 2005 r.) kategoria Elite +97 kg
·    I miejsce w III Otwartych Mistrzostwach Europy w BJJ (Lizbona, 2006 r.) kategoria Adult Blue Belt Super Heavy
·    III miejsce w Mistrzostwach Węgier w SW (Budapeszt, 2006 r.) w kategorii powyżej 98 kg
·    I miejsce w Lock and Choke IV (Kolonia, 2006 r.) kategoria do 99 kilogramów
·    I miejsce w IV Mistrzostwach Europy w BJJ (Lizbona, 2007 r.) kategoria -100 kg (purpurowe pasy)
·    I miejsce w IV Mistrzostwach Europy w BJJ (Lizbona, 2007 r.) kategoria open (purpurowe pasy)
·    I miejsce w Holland Gi Challenge 2007 (Amsterdam, 2007 r.) w kategorii +91 kg (kolorowe pasy)
·    I miejsce w International Masters And Seniors Championship 2007 (Rio de Janeiro, 2007 r.) w kategorii Super Pesado (Masters - purpurowe pasy)
·    III miejsce w Mistrzostwach Europy 2008 (Lizbona, 2008 r.) w kategorii Purple Belt Master - Super Heavy (-100,5 kg)
·    II miejsce w Mistrzostwach Europy 2008 (Lizbona, 2008 r.) w kategorii Purple Belt Master - Open Class
·    II miejsce w Mistrzostwach Świata No Gi 2008 (Los Angeles, 2008 r.) w kategorii Adult Purple Belt Super Pesado
·    II miejsce w Mistrzostwach Świata No Gi 2008 (Los Angeles, 2008 r.) w kategorii Master Purple Belt Super Pesado
·    II miejsce w Mistrzostwach Europy 2009 (Lizbona, 2009 r.) w kategorii +76 kg Brown/Black Belt z Reprezentacją Polski
·    I miejsce w Mistrzostwach Europy 2009 (Lizbona, 2009 r.) w kategorii Brown Belt Master - Super Heavy
·    I miejsce w Mistrzostwach Europy 2009 (Lizbona, 2009 r.) w kategorii Brown Belt Master - Open Class                                                          
·    I miejsce w Bjj British Open 2009 (Birmingham, 2009 r.) w kategorii Brown Belt Master Super Heavy
·    I miejsce w I Mistrzostwach Europy CBJJE 2009 (Szwajcaria, 2009 r.) w kategorii Brown Belt Master Super Heavy
·    I miejsce w I Mistrzostwach Europy CBJJE 2009 (Szwajcaria, 2009 r.) w kategorii Brown Belt Open Class


Brazylijskie Jiu-Jitsu
(BJJ, inne nazwy: Gracie Jiu-Jitsu, Ju-Jutsu lub Jiu-Jitsu) - sztuka walki wywodząca się z ju-jitsu, zapasów i judo, która wyróżnia się naciskiem na walkę w parterze. W BJJ wyróżniany podział na biały, niebieski, purpurowy, brązowy i czerwony pas. Niektóre szkoły umieszczają na pasach pomocniczy podział w postaci belek.

Charakterystyka dyscypliny BJJ obejmuje walkę w stójce, zwarciu i parterze. Podstawowe dwie formuły walki w BJJ to:
·    walka w gi (kimonie),
·    walka bez gi (submission fighting)

Brazylijskie jiu-jitsu koncentruje się na walce z jednym przeciwnikiem. Celem walki jest przejęcie kontroli nad przeciwnikiem poprzez zadawanie mu kontrolowanego bólu(dźwignie) bądź pod groźbą utraty przytomności- z bólu lub od duszenia. Walka w brazylijskim jiu-jitsu odbywa się głównie w parterze. Taktyka polega na sprowadzeniu przeciwnika do parteru, unieruchomieniu go i wykonaniu techniki kończącej- dźwigni bądź duszenia, zmuszającej przeciwnika do poddania się bądź pozbawiającej go przytomności. Zawodnicy brazylijskiego jiu-jitsu walczą w zwarciu, co dodatkowo utrudnia ich przeciwnikom wykonywanie uderzeń.

Brazylijskie jiu-jitsu opiera się na chwytach. Dominują w tej dyscyplinie dźwignie, duszenia oraz inne techniki unieruchamiania przeciwnika. Uderzeń się nie stosuje. Ćwiczą je jednak zawodnicy przygotowujący się do turniejów mieszanych sztuk walki. Stosuje się też rzuty mające na celu sprowadzenie przeciwnika do parteru. Chwyty w parterze często wykonuje się nogami poprzez zahaczenie lub objęcie części ciała przeciwnika. Jednym z elementów charakterystycznych dla brazylijskiego jiu-jitsu jest tzw. garda. Garda polega na objęciu nogami przeciwnika stojącego lub klęczącego przez zawodnika leżącego. Stosuje się też tzw. dosiad, który polega na siedzeniu okrakiem na leżącym przeciwniku.

Ponieważ brazylijskie jiu-jitsu opiera się na chwytach, koncentruje się na walce z jednym nieuzbrojonym przeciwnikiem. Przydaje się, gdy zachodzi potrzeba unieruchomienia przeciwnika i pokonania go bez wyrządzenia mu poważnego uszczerbku na zdrowiu (duszenia, dźwignie). Brazylijskie jiu-jitsu cały czas się rozwija i dostosowuje do realiów dzisiejszych zagrożeń. System opracowany przez Graciech powstał również z myślą o samoobronie. Nie ogranicza się jedynie do chwytów i dźwigni w parterze, ale również przygotowuje do obrony przeciwko uderzeniom ostrym narzędziem (walory tego systemu doceniła policja[1] i wojsko[2]). Jednakże zawodnicy ćwiczący pod kątem rywalizacji sportowej nie ćwiczą pewnych technik, które, choć brutalne (np. kopnięcie w krocze, cios w oczy, ciosy kantem dłoni), znajdują zastosowanie w samoobronie. Nie trenują też walki z wieloma przeciwnikami.

Brazylijskie jiu-jitsu wykształciło własną tradycję. Tradycję japońską się odrzuca, istnieją natomiast elementy charakterystyczne dla kultury Brazylii: naszywki z symbolami narodowymi Brazylii, używanie tatuaży będących wyrazem specyficznej religijności Brazylijczyków. Często nie ćwiczy się w tradycyjnym stroju do jiu-jitsu (tzw. gi), a w spodenkach i w koszulce. Nie ma znanej ze stylów tradycyjnych pracy nad doskonaleniem jednej techniki oraz rozwojem duchowym (ćwiczenia koncentracji etc.).

Brazylijskie ju-jitsu zawdzięcza swą obecną popularność kilku czynnikom. Przede wszystkim, ważną rolę odegrała skuteczność zawodników tej dyscypliny w walkach MMA (stąd zaczęła ona stanowić jeden z podstawowych elementów treningu przekrojowego również zawodników MMA nie wywodzących się z BJJ). Ponadto brazylijskie ju-jitsu nie kultywuje wschodniej tradycji ani ceremoniału, przyciągając tym samym osoby, które nie są nimi zainteresowane. Techniki brazylijskiego ju-jitsu stwarzają złudzenie prostych. Także przeznaczenie na walkę dużej części treningu znajduje uznanie u młodzieży, która może się wykazać w bezpośredniej rywalizacji.

Historia
Jednym z uczniów Jigoro Kano, sławnego mistrza Judo był Maeda Mitsuyo, znany także jako Count of Combat (ang. "Hrabia Walki").

W roku 1914 Maeda Mitsuyo, posiadacz stopnia 5 dan w judo, który wcześniej startował w profesjonalnych turniejach zapaśniczych w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, na Kubie, w Panamie i Meksyku, osiedlił się w Brazylii. Około roku 1919 Maeda uczył 17-letniego Brazylijczyka Carlosa Gracie mieszanki judo Kodokan i amerykańskiej walki catch-as-catch-can.

Maeda określał sztukę, której nauczał, "jiu-jitsu" i to określenie zostało w nazwie nowo powstałego stylu. Mitsuyo został wykluczony z Kodokanu przez Jigoro Kano za, niezgodne z zasadami Judo, walki za pieniądze.

W roku 1924 Gracie otworzył komercyjną akademię sztuk walki, na początku w Belém a potem w Rio de Janeiro, a do jego uczniów należał młodszy brat Hélio, który od 1932 r. do połowy lat pięćdziesiątych był znanym brazylijskim zapaśnikiem zawodowym ( inni bracia Carlosa to: Osvaldo, Gastao Jr., Jorge). Synowie Hélio: Royce, Rorion i Rickson, kontynuowali pracę ojca i w latach dziewięćdziesiątych opracowali znane na całym świecie Gracie Jiu-Jitsu. Natomiast w tym samym czasie siostrzeńcy Carlosa Gracie wprowadzili w Stanach Zjednoczonych pokrewny styl zwany Machado Jiu-Jitsu.

Techniki brazylijskiego jiu-jitsu są często wykorzystywane w bojowych systemach walki wręcz (combat) oraz w systemach samoobrony. Jednakże większość z tych systemów różni się koncepcją walki od brazylijskiego jiu-jitsu, przejmując od tego stylu jedynie walkę w parterze, dlatego nie uważa się ich za bojowe czy samoobronne wersje brazylijskiego jiu-jitsu.

TK+foto/źródło wikipedia




treść została wydrukowana ze strony
http://www.sportgniezno.pl/wiadomosc,Uczestnicy_Klubu_Walka_brazylijskie_jiu-jitsu_podczas_treningu.html