W Dolinie Pojednania w ramach widowiska historycznego Koronacji Królewskiej w sobotę 31 lipca odbyły się zawody sportowe w ramach czwartego Turnieju Łuczniczego o Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu. Uczestnikiem turnieju mógł być każdy, kto ukończył 16 lat i nie trenuje wyczynowo łucznictwa, jako dyscypliny sportowej.
Zgodnie z przyjętym regulaminem w turnieju można było się posługiwać dowolnym rodzajem łuku, który był kopią broni historycznej, odpowiednią dla okresu średniowiecza. Wykluczone były wszelkie nowoczesne modyfikacje, ulepszenia, przyrządy celownicze, tworzywa sztuczne itp. Tak łuk, jak i strzały (min. 3 szt.) stanowiły własność łucznika i musiały być drewniane z grotem metalowym, a wszystkie ich elementy wykonane musiały być wykonane z materiałów naturalnych. Uczestnicy turnieju występowali obowiązkowo w strojach "z epoki" tj. XIII-XV wieku.
Zawodnicy biorący udział w tegorocznym turnieju podobnie jak to było w poprzednim roku oddawali strzały z łuku do tarcz z odległości: 15, 25, 30, 35, 40, 45, 50, 55, 60, 65, 70 m. W turnieju wygrywał ten łucznik, który uzyskał najlepszy wynik z największej odległości. W chwili jednak nie rozstrzygnięcia turnieju na odległości 70 m, była by zarządzona seria dodatkowa trzech strzałów - i tak do skutku.
Do takiej sytuacji jednak nie doszło, bowiem w stawce 38-miu startujących uczestników w turnieju z takich miejscowości jak
Gdyni, Łodzi, Międzyzdrojów, Trzebieża, Chełmna Pomorskiego Zagoszczyk, Witkowa Wrześni, Poznania, Wrocławia, Rzeszowa, Lublina i Gniezno. Najlepszym łucznikiem turnieju okazała się Paweł Krupa z Międzyzdroi, który swój sukces przypieczętował w rundzie finałowej oddając strzały do tarczy z 55 metrów. Zwycięzca został nagrodzony przez Prezydenta Królewskiego Miasta Gniezna nagrodą Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu, która jednocześnie stanowiła równowartość sumy 3.500,- PLN a co za tym idzie była jedyną nagrodę w turnieju.
W przeciwieństwie do poprzednich trzecich zawodów z cyklu Turnieju Łuczniczego o Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu, organizatorzy przyznali dodatkowe wyróżnienia w postaci. Łuku dla najlepiej strzelającej białogłowy, którą została Danuta Swoboda z Gdyni. Organizatorzy również wyróżnili dodatkowo nagrodami rzeczowymi łuczników za najlepszy osiągnięty wynik osiągnięty na odległościach 20, 30, 40, 50, 60 metrów.
R.S.