Złoty trzos dla łucznika z Międzyzdrojów

2009-08-08



W Dolinie Pojednania, w ramach widowiska historycznego Koronacja Królewska,  w sobotę 8 sierpnia odbył się zawody  trzeci Turniej Łuczniczy o Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu.   Uczestnikiem turnieju mógł być każdy, kto ukończył 16 lat i nie trenuje wyczynowo łucznictwa jako dyscypliny sportowej.

W turnieju można było się posługiwać dowolnym rodzajem łuku, który był kopią broni historycznej z  okresu średniowiecza. Wykluczone były wszelkie nowoczesne modyfikacje, ulepszenia, przyrządy celownicze, tworzywa sztuczne itp. Tak łuk, jak i strzały (min. 3 szt.) stanowiły własność łucznika  i musiały być wykonane z drewna, zakończone grotem metalowym, a wszystkie pozostałe elementy  łuku musiały być wykonane wyłącznie z materiałów  naturalnych.

Uczestnicy turnieju występowali obowiązkowo w strojach "z epoki" tj. XIII-XV wieku.

Zawodnicy biorący udział w tym turnieju, według przyjętego regulaminu, oddawali strzały z łuku z odległości: 15, 25, 30, 35, 40, 45, 50, 55, 60, 65, 70 m. Wygrywał ten łucznik, który uzyskał najlepszy wynik z największej odległości. W przypadku  nie rozstrzygnięcia turnieju na odległości 70 m, zarządza się serię dodatkowych trzech strzałów - aż do wyłonienia się zwycięzcy.

Do takiej sytuacji jednak nie doszło. W turnieju uczestniczyło szesnastu łuczników m.in. z Gdyni, Łodzi, Międzyzdrojów, Trzebieża, Chełmna Pomorskiego, Zagoszczyk. Najlepszym łucznikiem turnieju okazał się Tadeusz Krupa z Międzyzdrojów, który swój sukces przypieczętował w dodatkowej serii oddając strzały do tarczy z 60 metrów.

Zwycięzca został nagrodzony przez Prezydenta Królewskiego Miasta Gniezna nagrodą Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu ( stanowiła ona równowartość sumy 3.500,- PLN )

Materiał z walki wojów juz w poniedziałek

(RS)




treść została wydrukowana ze strony
http://www.sportgniezno.pl/wiadomosc,Zloty_trzos_dla_lucznika_z_Miedzyzdrojow.html