Na wstępie Zdzisław Kujawa, prezes klubu przywitał zgromadzonych i przedstawił krótki rys historyczny KS Stella. Swoje wystąpienie zakończył stwierdzeniem, że bycie zawodnikiem Stelli to nie tylko zaszczyt, ale również zobowiązanie do określonej postawy i zaangażowania w aktywność sportową. Podczas wystąpienia prezesa Kujawy w tle na ekranie pojawiały się zdjęcia, dyplomy i artykuły zarówno z początku działalności klubu, poprzez dwudziestolecie międzywojenna, bogaty okres powojenny, aż do współczesności. Wyświetlane materiały można było (już na żywo) obejrzeć w holu głównym MOK. Kolejnym punktem programu było wręczenie odznaczeń i wyróżnień. Najważniejsze z nich otrzymali:
Klub Sportowy Stella - Złota Odznaka Stowarzyszenia LZS oraz Medal Koronacyjny Bolesława Chrobrego
Jan Janowiak - medal im. Witolda Celichowskiego „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”, grawerton od prezydenta Gniezna, Medal Milenijny Zjazdu Gnieźnieńskiego
Rafał Grotowski - grawerton pamiątkowy od marszałka województwa wielkopolskiego
Arkadiusz Zawada - Medal Milenijny Zjazdu Gnieźnieńskiego
Ponadto wyróżnieniami prezydenta Gniezna i starosty powiatowego i prezesa PZTS uhonorowani zostali liczni byli i obecni zawodnicy klubu, trenerzy i działacze.
Wśród wystąpienia zaproszonych gości na uwagę zwróciły słowa posła Tadeusza Tomaszewskiego, który zwracając się do zawodników Stelli stwierdził, że idea sportu powinna być daleka od polityki, a zadaniem polityków jest zapewnić sportowcom odpowiednie warunki do rozwoju ich karier. Waldemar Wardowski prezes Polskiego Związku Tenisa Stołowego stwierdził, że jeśli coś przetrwało sto lat, to niewątpliwie jest potrzebne społeczeństwu. Dodał także, że tutaj, w Gnieźnie, w Stelli są korzenie tenisa stołowego w Polsce, bo PZTS w przyszłym roku będzie miał dopiero 85 lat, a w I stolicy Polski w tenisa stołowego grano już w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Tadeusz Bogajewski były zawodnik sekcji hokeja na trawie i koszykówki, zainicjował uczczenie minutą ciszy pamięć wszystkich zmarłych zawodników i działaczy gnieźnieńskiego klubu. Podsumowując uroczystość prezes Zdzisław Kujawa podkreślił szczególną rolę i zaangażowanie Rafała Grotowskiego, który po zakończeniu pięknej sportowej kariery zdecydował się wrócić do macierzystego klubu i od kilku lat odbudowuje sekcję, która w historii przyniosła najwięcej sukcesów Stelli. W części artystycznej kończącej akademię wystąpiły grupa taneczna z MOK oraz tercet wokalno-muzyczny z Wrześni.
Wkrótce na naszym portalu opublikujemy wywiady przeprowadzone podczas akademii z: Mieczysławem Łopatką - jednym z najbardziej utytułowanych wychowanków Stelli, Janem Janowiakiem - byłym zawodnikiem i znanym działaczem klubu, a także Zdzisławem Kujawą - prezesem KS Stella.
Radosław Kossakowski/foto Roman Strugalski
Liczba komentarzy : 0