Do założycieli MKS Mieszko zaliczali się między innymi Ryszard Kędzierski, Stanisław Kuc, Włodzimierz Fryta, Marian Holzer a także Jan Janowiak.
W swojej czterdziestoletniej historii trzeba przyznać iż klub przeżywał wzloty i upadki. Do wzlotów należy zaliczyć walkę w sezonach 1978/79 i 1979/80 o awans do II ligi. Przegrany ostatecznie ze Stalą Stocznia Szczecin oraz z Arkonią Szczecin a także udane występy w rozgrywkach III ligi w latach osiemdziesiątych i na początku lat dziewięćdziesiątych.
W roku 1988 zespół seniorów Mieszka osiągnął największy w historii klubu sukces awansując do ćwierćfinału Pucharu Polski na szczeblu centralnym. Po wyeliminowaniu takich drużyn jak Gwardia Warszawa, Śląsk Wrocław, Szombierki Bytom gnieźnianom przyszło zmierzyć się z warszawską Legią. Tutaj niespodzianki już nie było, w Gnieźnie przy dopingu ponad 15 tysięcy kibiców Mieszko przegrał 0:5 a we Warszawie uległ 1:5 (honorowa bramka autorstwa Tomasza Kurowskiego).
Niewątpliwym sukcesem klubu w jego czterdziestoletniej działalności jest to też, że kilku zawodników, którzy reprezentowali barwy Mieszka z powodzeniem występowało lub nadal występuje w czołowych polskich i europejskich klubach. Wymienić tutaj należy Przemysława Urbaniaka, Roberta Cieślewicza, Arkadiusza Radomskiego, Łukasza Fabiańskiego czy Szymona Pawłowskiego.
Drużyna seniorska Klubu Sportowego Mieszka Gniezno, w swojej historii w rozgrywkach piłkarskich Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej w Poznaniu, występowała też pod różnymi nazwami mając w swojej nazwie sponsorów tytularnych a mianowicie: Mieszko Faber Gniezno, LNB Mieszko Gniezno czy ostatnio Carbon Mieszko Gniezno.
O historii Klubu Sportowego ,,Mieszko” Gniezno, można by jeszcze dużo pisać jak mówić, lecz nie na tym się skupimy. Klub z ulicy Strumykowej ażeby uczcić tak okazały jubileusz 40-lecia istnienia na mapie piłkarskiej w Polsce. Zorganizował dwudniowe obchody jubileuszowe. Mimo że klub powstał w listopadzie 1974 roku, to obecne władze klubu z jego prezesem Romanem Gąsiorowskim, zdecydowały że obchody jubileuszowe odbędą się w dniach 12 i 13 września.
W pierwszym dniu obchodów jubileuszowych czyli w piątek 12 września, doszło do oficjalnego spotkanie w Sali gnieźnieńskiego MOK-u przy ulicy Łubieńskiego, byłych jak i obecnych działaczy, zawodników oraz ludzi, którzy przez 40. lata byli związani z Klubem Sportowym ,,Mieszko’’ Gniezno. Podczas tego spotkania, w którym udział wzięli miedzy innymi zaproszeni na tą uroczystość Prezydent Miasta Gniezna – Jacek Kowalski oraz wicestarosta Starosta Gnieźnieński – Robert Andrzejewski, Posłowie na Sejm RP jak również przedstawiciele Wielkopolskiego Związku piłki Nożnej w Poznaniu w osobach wiceprezesa d/s współpracy z samorządami Mirosława Durczyńskiego oraz członka Zdzisława Cichosza. Zostały wręczone najbardziej zasłużonym działaczom oraz piłkarzom klubu z ulicy Strumykowej w Gnieźnie i nie tylko odznaczenia oraz podziękowania za wieloletnią prace w klubie z ulicy Strumykowej. Nim do tego doszło oficjalnego powitania zaproszonych gości dokonał prezes klubu Roman Gąsiorowski, który następnie zaprosił wszystkich do obejrzenia przygotowanej z okazji jubileuszu specjalnej przygotowanej prezentacji multimedialnej dokumentującej historię powstania klubu jak i jego największe osiągnięcia sportowe w jego czterdziestoletniej działalności, które przedstawił jedne z kierowników grup młodzieżowych Mieszaka Gniezna – Włodzimierz Bobkiewicz.
Po tej prezentacji i przedstawieniu rysu historycznego powstania klubu prze czasy obecne, przyszedł czas na uhonorowanie zasłużonych ludzi dla klubu Mieszko Gniezno jak również na krótkie wystąpienia zaproszonych gości:
Oto osoby wyróżnione:
Honorową Odznaką PZPN srebrną zostali odznaczeni – Prezydent Miasta Gniezna – Jacek Kowalski i Prezes KS Mieszko Gniezno – Roman Gąsiorowski, brązową – Starosta Gnieźnieński – Dariusz Pilak, Paweł Bartkowiak, Janusz Kustra, Jacek Owczarzak i Marian Pokładecki.
Honorową Odznaką WZPN złotą: Stefan Chojnacki, Tadeusz Hoppe, Przemysław Urbaniak, Artur Bartkowiak, Marcin Sporakowski, Wojciech Gąsiorowski, Dariusz Kuryło i Dyrektor GOiR-u -Jacek Mańkowski - srebrną Teresa Pietrzak, Janusz Malagowski, Tomasz Pepliński, Waldemar Rewers, Włodzimierz Bobkiewicz, Janusz Brylewski, Tomasz Pokładecki i Wiesław Bartkowiak.
Medalami Milenijnymi Zjazdu Gnieźnieńskiego - przez Powiatowe Starostwo w Gnieźnie zostali uhonorowani – Krzysztof Czerniak, Marcin Stelmaszyk i Dariusz Majorczyk.
Medalem Koronacyjnym przez Urząd Miasta w Gnieźnie zostali uhonorowani – Andrzej Sporakowski i Bogdan Kozłowski
Medalem Milenijnym Zjazdu Gnieźnieńskiego przez Urząd Miasta Gniezno zostali uhonorowani – Tomasz Krawczyk, Bronisław Hahn, Piotr Kaczmarek i Piotr Nalewaja
Na koniec pierwszego dnia obchodów 40-lecia istnienia klubu Mieszko Gniezno, należy wspomnieć iż podczas uroczystości w MOK-u została zaprezentowana ksiązka autorstwa Romualda Jastrzębskiego opisująca dzieje klubu Mieszka Gniezno pod nazwą ,,Od klasy międzypowiatowej do III ligi”
W drugim dniu obchodów jubileuszu czyli w sobotę 13 września władze Klubu, zorganizowały ogólnodostępny piknik, którego miejscem było boisko przy ulicy Strumykowej w Gnieźnie. W ramach trwania pikniku oprócz kilku rozegranych turniejów piłkarskich. Pokazowego turniej grup młodzieżowych czy turnieju piłkarskiego z udziałem – Policji, Straży Pożarnej i Służby Więziennej, który zakończył się zajęciem egzekwio pierwszego miejsca w nim przez drużynę Policji i Straży Pożarne oraz trzeciego miejsca przez Służbę Więzienną. W przerwie tego ostatniego turnieju odbyły też pokazy sprzętu Straży Pożarnej oraz Policji. Oprócz wymienionych wcześniej dwóch turniejów piłkarskich doszło również do meczu Parlamentarzyści – władze samorządowe wzmocnione młodzieżą Mieszka kontra drużyna Ludzie Mieszka złożonej z trenerów, kierowników drużyn i Zarządu klubu. Tutaj górą okazała się ta pierwsza drużyna wygrywając mecz w stosunku 8:4. Dodatkowo wszyscy przybyli na tą imprezę mogli wziąć udział w przygotowanych przez organizatorów wielu zabawach zręcznościowych, a najmłodsi mogli skorzystać z dmuchanych zamków. Podczas trwania pikniku odbyły się występ zespołu Izabella&Grzegorz Kępski oraz gościnne zagrał zespół Belfast.
Roman Strugalski + foto
Relacja fotograficzna z drugiego dnia obchodów jubileuszowych Mieszka Gniezno już niebawem ukaże się na naszej stronie
Liczba komentarzy : 0