Temat klubowego muzeum wraca na tapetę regularnie, często jest podejmowany przez kibiców podczas spotkań z Zarządem, czy podczas wielu dyskusji w mediach społecznościowych. - Dlatego tym bardziej cieszymy się, że udało się wykonać znaczący krok w tej materii. Jeszcze przed meczem rocznicowym zaprezentowane zostaną pierwsze wizualizacje adaptacji wybranych stref - mówi prezes Lecha, Karol Klimczak.
Umowa podpisana przez prezesa oraz architekta Macieja Abramowicza stworzenia projektu adaptacji dwóch przestrzeni INEA Stadionu (na Trybunie Anioły lub Czapczyka), spośród których jedna zostanie wybrana i finalnie wybudowana. Prace mają zacząć się w czerwcu, po ostatnim meczu bieżącego sezonu i zakończą się przed rozpoczęciem kolejnych rozgrywek.
- Stworzenie projektu będzie dużym wyzwaniem - przyznaje Maciej Abramowicz, architekt. - Celem jest przecież przedstawienie klubowej historii w formie jak najbardziej atrakcyjnej, nie tylko poprzez ekspozycję różnych eksponatów, ale również multimediów. Będziemy mieli do dyspozycji nawet kilkaset metrów kwadratowych.
Klub jest w posiadaniu kilkuset różnych pamiątek, takich jak najróżniejsze puchary, medale, fotografie, plakaty, czy koszulki. Są skatalogowane i część z nich złoży się na stałą ekspozycję. - Wkrótce powołana zostanie też „rada programowa” muzeum, którą stworzą przedstawiciele różnych środowisk, która tworzyć będzie ciało doradcze przy tworzonych wystawach.
- Do aktywnego współtworzenia muzeum zachęcamy również kibiców. Nie jeden pewnie ma w domu pamiątki, którymi mógłby się pochwalić i które raz na jakiś czas prezentowalibyśmy w formie tematycznych wystaw okresowych. To będzie miejsce otwarte dla każdego, zostanie wciągnięte w trasę wycieczek stadionowych. Chcemy, by stało się wizytówką klubu o blisko 95-letniej tradycji - kończy prezes Klimczak.
Architekt Maciej Abramowicz jest autorem zrealizowanych już na INEA Stadionie projektów nowej Strefy Premium (Gold), Loży Prezydenckiej, a także „12 Sports Bar & Restaurant”.
lechpoznan.pl/foto Marcin Rajczak