Leszek HYŻYK 1952 – 2024
Leszek HYŻYK pierwsze swoje tenisowe kroki stawiał już w Szkole Podstawowej pod okiem Pana Radeckiego.
Może nie wszyscy wiedzą, że uprawiał także piłkę ręczną, gdzie był mocnym bramkarskim ogniwem. Niestety kontuzja sprawiła, że trzeba było postawić na tenis stołowy.
Pierwsze sukcesy tenisowe przyszły w roku 1969 kiedy to jako 17 letni zawodnikniespodziewanie zdobywa 7 miejsce w Turnieju Ogólnopolskim juniorów. Od tego czasu nazwisko „HYŻYK” coraz częściej zaczęło się pojawiać w tenisowym gnieźnieńskim oraz ogólnopolskim światku tenisa stołowego. Dzięki udziałom w turniejach ogólnopolskich i podpatrywaniu najlepszych polskich zawodników jako pierwszy w województwie wprowadził uderzenie „topspinowe” co nie spodobało się starszym i doświadczonym zawodnikom, którzy nie potrafili sobie poradzić z tym nowoczesnym zagraniem. Jako 22 latek zadebiutował w pierwszej drużynie III ligowej „Stelli” Gniezno, w której bardzo szybko stał się liderem. Następnie swoją karierę skierował na Śląsk gdzie reprezentuje klub „Silesii” Miechowice.
W 1983 roku po awansie z zespołem „Stelli” Gniezno do II ligi zostaje najskuteczniejszym zawodnikiem tego zespołu. W międzyczasie wielokrotnie wygrywa Indywidualnie Mistrzostwa Wielkopolski, a także kilkukrotnie wygrywa Mistrzostwa miasta Gniezna. W 1985 roku zostaje medalistą Mistrzostw Polski Federacji Kolejarzy i zostaje powołany na Mistrzostwa Europy, które odbywają się w Paryżu. W roku 1990 wspomaga młodą drużynę „Stelli”, która uzyskuje upragniony awans do II ligi. Wielokrotnie staje również na podium Grand Prix Polski weteranów. Po zakończeniu kariery sportowej jego życie cały czas kręci się wokół tenisa stołowego. Zostaje grającym trenerem szwedzkiego zespołu IF Tivo Karlsborg w którym zyskuje ogromne uznanie i do dziś pozostaje uznaną osobowością. Był wspaniałym organizatorem imprez sportowych o których może świadczyć między innymi mecz Superligi Europejskiej tenisa stołowego Polska – Holandia, który odbył się w 1987 roku w Gnieźnie. Był wspaniałym wychowawcą wielu pokoleń zawodników, bardzo lubiany, szanowany w całym środowisku tenisowym. W ostatnich latach trener Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu „Pionier” Kleszczewo.
Odznaczony przez Prezesa Polskiego Związku Tenisa Stołowego złotą odznaką
„Za Zasługi dla Polskiego Tenisa Stołowego, a także wieloma odznaczeniami Prezydenta miasta Gniezna. Liczne medale za dokonania jakie zgromadził przez całe życie potwierdzają tylko, że był człowiekiem zorganizowanym, ambitnym, oddanym dyscyplinie jakim był jego ukochany tenis stołowy i zawsze był pełen energii do działania.
Żegnaj Panie Leszku,
Cześć Twojej Pamięci