W sobotę, 11 listopada, odbędzie się IX Gnieźnieński Bieg Niepodległości.
Bieg tradycyjnie rozpocznie się wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego, hymnu Rzeczypospolitej Polskiej, a o godzinie 11:11 ponad 500 biegaczy stanie na starcie u podnóża gnieźnieńskiej katedry by ruszyć ulicami miasta trasą na dystansie 10 km. Tradycyjnie meta usytuowana będzie na gnieźnieńskim Rynku, gdzie na każdego zawodnika, który ukończy bieg, czekać będzie pamiątkowy medal oraz Rogal Świętomarciński.
– Zachęcam wszystkich gnieźnian do wyjścia na ulicę miasta 11 listopada o godzinie 11:00. Pokażmy, że potrafimy być razem i okażmy wsparcie kibicując zawodnikom podczas Gnieźnieńskiego Biegu Niepodległości. Jak co roku trasa jest wymagająca więc biegacze na pewno liczą na wsparcie mieszkańców. Blisko 550 uśmiechniętych zawodników ubranych w pamiątkowe biało czerwone koszulki robi wrażenie, a wspólne kibicowanie w tak ważnym dla Polski dniu to świetna zabawa – powiedział Andrzej Krzyścin, dyrektor biegu.
Organizatorzy informują jednocześnie, że część ulic w centrum Gniezna (m.in. Łaskiego i Cierpięgi) będzie wyłączona z ruchu. Zachęcając mieszkańców do spacerów i wspólnego uczestniczenia w Święcie Niepodległości.
Na koszulkach w których zawodnicy pobiegną i medalach, które otrzymają na mecie znajduje się wizerunek Ignacego Jana Paderewskiego, polskiego kompozytora, polityka i działacza niepodległościowego. Ignacy Paderewski przyjechał 26 grudnia 1918 roku do Poznania na dzień przed wybuchem Powstania Wielkopolskiego, a jego obecność prawdopodobnie była jednym z zapalników, który doprowadził do wybuchu tego wyzwoleńczego zrywu. Miesiąc później polski kompozytor stanął na czele pierwszego polskiego rządu po 123 latach zaborów.
Radosław Kossakowski
Zobacz również