Przez trzy dni od 1 do 3 czerwca na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Gnieźnie (ul. Powstańców Wlkp. 16) rozgrywany był IX Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej Szkół Specjalnych o randze Mistrzostw Polski, który był połączony jednocześnie z XIII Memoriałem im. Romana Paryska.
Patronat honorowy nad tym wydarzeniem sportowym objęli - Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego - Beata Tarczyńska , Marszałek Województwa Wielkopolskiego – Marek Wożniak oraz PZPN w Warszawie.
Mecze podczas trwania tych rozgrywek odbywały się na trzech boiskach typu Orlik (boisko SOSW oraz na obiektach przy SP nr 12 w Gnieźnie). Podczas trzydniowej rywalizacji piłkarskiej w grodzie Lecha można było zobaczyć w akcji młodzież niepełnosprawną intelektualnie reprezentująca Ośrodki i Zespoły Szkół Specjalnych z następujących miast: Elbląg, Gdańsk, Kazimierza Wielka, Lublin, Łuków, Oświęcim, Pyrzyce, Rzeszów, Świętochłowice, Warszawa, Żagań i Gniezno. Ogółem w rozgrywkach udział wzięło udział 130 uczestników z całej Polski.
Turniej składał się z trzech części: kulturalnej, sportowej i rekreacyjnej. Młodzież zwiedzała między innymi Katedrę Gnieźnieńską, Muzeum Początków Państwa Polskiego, a także wzięła udział w konkursie wiedzy o patronie szkoły Januszu Kusocińskim oraz w konkursie plastycznym związanym z tematyką piłkarską. Atrakcją było też zwiedzanie Bramy III Tysiąclecia w Imiołkach a także doszło do wspólnego spotkania przy ognisku połączone z pieczeniem kiełbasek. Gościem specjalnym w pierwszy dniu trwania turnieju był Piotr Reiss – legenda poznańskiego LECHA.
Po trzydniowych zmaganiach piłkarskich 12 drużyn, poprzez rozgrywki grupowe, spotkania ćwierćfinałowe i półfinałowe oraz mecze finałowe o końcowe miejsca w tych rozgrywkach. Pierwsze miejsce wywalczyła oraz puchar przechodni Memoriału Romana Paryska ekipa z Pyrzyc, która w wielkim finale pokonała trzykrotnego triumfatora z rzędu tych zmagań piłkarskich ekipę z Elbląga w stosunku 4:0. Trzecie miejsce przypadło zespołowi z Oświęcimia, która w małym finale ograła zespół z Warszawy w stosunku 2:1. Gospodarzom turnieju czyli zespołowi Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Gnieźnie, przypadała pozycja piąta, którą zapewniła sobie pokonując o tą pozycję zespół z Lublina w stosunku 7:0.
Najlepszym zawodnikiem turnieju został Damian Stefański z Pyrzyc, którego kolegęz drużyny – Pawła Stawniaka, obwołano królem strzelców. Bartłomiej Rostanowski zawiózł do Torunia tytuł najlepszego bramkarza rozgrywek. Nagrodę fair play otrzymała drużyna Zespołu Szkół Specjalnych ze Świętochłowic.
Tegoroczny turniej mógł odbyć się dzięki wsparciu i ofiarności wielu ludzi dobrej woli.
Należą do nich:
Współorganizatorzy Turnieju:
1. Urząd Marszałkowski w Poznaniu
2. Starostwo Powiatowe w Gnieźnie
3. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gnieźnie
4. Kuratorium Oświaty w Poznaniu
5. Urząd Gminy w Niechanowie
6. Polski Związek Piłki Nożnej
Fundatorzy pucharów, statuetek i medali:
1. Senator RP – Piotr Gruszczyński, Posłowie na Sejm RP – pan Paweł Arndt, pan Zbigniew Dolata.
2. Asystent posłanki do Parlamentu Europejskiego Krystyny Łybackiej – pan Tadeusz Tomaszewski.
3. Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego – pani Beata Tarczyńska.
4. Prezydent Miasta Gniezna – pan Tomasz Budasz.
5. Wielkopolski Kurator Oświaty – pani Elżbieta Walkowiak.
6. Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 2 w Gnieźnie – pani Magdalena Wrzesińska.
7. Prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego „KUSY” – pan Eugeniusz Krüger.
Pozostali sponsorzy:
1. Medyczne Studium Zawodowe w Gnieźnie
2. Komenda Hufca ZHP w Gnieźnie
3. Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
4. Gnieźnieński Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gnieźnie
5. Hurtownia sportowa „Piast” Artur Hoffmann
6. Carrefour Polska
7. TEB Gniezno
8. Akademia Piłkarska Reissa
9. Powiatowa Państwowa Straż Pożarna w Gnieźnie
Na koniec należy nadmienić że jednym z patronów medialnych tego turnieju był portal internetowy SportGniezno.pl
Roman Strugalski + foto
Zobacz również
Galeria