W tym roku gospodarzem wielkiego wydarzenia po raz pierwszy było Gniezno. W organizację wydarzenia włączyły się także lokalne samorządy (miasto Gniezno i powiat gnieźnieński, ale też gmina Gniezno, gmina Kiszkowo, gmina Trzemeszno i gmina Kłecko), a mecze rozgrywane były nie tylko w gnieźnieńskich obiektach sportowych, ale także w halach zlokalizowanych na terenie powiatu.
Mecze finałowe odbyły się we wtorkowe popołudnie, 27 czerwca w hali widowiskowo-sportowej GOSiR w Gnieźnie. Rywalizacja do końca była niezwykle zacięta. Szczególnie emocjonująca była finałowa rozgrywka w kategorii lektor starszy między zawodnikami z Dąbrowy Górniczej i Łodzi, którą rozstrzygnęły rzuty karne na korzyść tej drugiej drużyny. W trzech kategoriach wiekowych medale i puchary KnC XVIII Mistrzostw Polski LSO wywalczyli: w kategorii „lektor starszy” – parafia pw. NMP Matki Miłosierdzia Sióstr Bernardynek (Łódź - Ruda); w kategorii „lektor młodszy” – parafia pw. św. Joachima (Skawinki); w kategorii „ministrant” – parafia pw. św. Jana Bosko (Piła).
Medale i puchary zwycięskim drużynom wręczyli m.in. Michał Bondyra - redaktor naczelny miesięcznika „Króluj nam Chryste”, głównego organizatora rozgrywek, ks. Jakub Dębiec - przedstawiciel gospodarza mistrzostw (Archidiecezja Gnieźnieńska), przedstawiciele władz miasta i powiatu: starosta Piotr Gruszczyński i wiceprezydent Michał Pawłowski oraz abp Wojciech Polak - prymas Polski, który ufundował nagrody pieniężne. Dziękując zawodnikom za uczciwą rywalizację i sportowe emocje prymas wyraził nadzieję, że czas spędzony w Gnieźnie był dla nich miłym początkiem wakacji. Przypomniał też to, co mówił na rozpoczęciu mistrzostw, że „łączy nas piłka, łączy liturgiczna służba ołtarza, łączy Kościół, ale przede wszystkim łączy Jezus Chrystus”.
Gniezno było gospodarzem mistrzostw po raz pierwszy. W organizację włączyły się również okoliczne samorządy, gdzie rozegrano mecze fazy grupowej – Trzemeszno, Kłecko, Kiszkowo i Zdziechowa. Łącznie w rozgrywkach wzięło udział 120 drużyn z 35 diecezji i zgromadzeń zakonnych. Ministrantom i lektorom towarzyszyli ich duszpasterze i rodzice. Oprócz sportowej rywalizacji młodzi ludzie mieli okazję poznać historię Gniezna i zwiedzić jego zabytki. Był też czas rekreacji i integracji. W poniedziałkowy wieczór na Placu św. Wojciecha, u stóp katedry, odbył się wakacyjny piknik. Z uczestnikami turnieju spotkali się także abp Wojciech Polak i bp Radosław Orchowicz, którzy odprawili w katedrze gnieźnieńskiej msze św. na rozpoczęcie każdego dnia rozgrywek. (oks)
archidiecezja.pl/ fot. Robert Woźniak
Liczba komentarzy : 0