Za dwa tygodnie III Igrzyska Europejskie

2023-06-06

Już za 2 tygodnie rozpoczną się III Igrzyska Europejskie Kraków 2023. Na arenach sportowych Małopolski, ale także Podkarpacia i Dolnego Śląska będzie rywalizowało około 7000 zawodniczek i zawodników z 50 krajów.

Nasza redakcja została akredytowana na to największe w tym roku wydarzenie sportowe. Dlatego też na bieżąco będziemy informować czytelników o tym co działo się  będzie przed i w trakcie igrzysk.

 

Na 16 dni przed startem Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 w Kopalni
Soli „Wieliczka” doszło do wyjątkowego wydarzenia. Pochodnia z Ogniem Pokoju
po raz pierwszy zjechała pod powierzchnię ziemi, a w trakcie uroczystości
zaprezentowano medale, o które walczyć będą uczestnicy Igrzysk.
Ogień Pokoju Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023 wędruje po Polsce - od Morza Bałtyckiego do Tatr. 5 czerwca dotarł 125 metrów pod ziemię – do komory Stanisława Staszica w Kopalni Soli „Wieliczka”. Umieszczony w solnej rzeźbie pozostanie pod ziemią do zakończenia Igrzysk (2 lipca).
Płomień Pokoju został rozpalony 3 kwietnia w Rzymie, a następnie wyruszył w drogę do Polski. Obecnie trwa sztafeta – pochodnia wraz ze sportowcami podróżuje po kraju, a wkrótce ponownie zawita do Krakowa. 21 czerwca na Stadionie Miejskim imienia Henryka Reymana odbędzie się Ceremonia Otwarcia Igrzysk Europejskich. Punktem kulminacyjnym będzie odpalenie znicza Igrzysk. Wieliccy górnicy przygotowali dla Ognia Pokoju solidny postument w kształcie górniczego kasztu. Na nim ustawiono rzeźbę z soli prezentującą logo Igrzysk.

Autorem rzeźby jest górnik - rzeźbiarz Jan Banaś. Zicherka z ogniem wkomponowana jest w środek logotypu, a po obu bokach dumnie prężą pierś (również wykonane z soli) maskotki igrzysk: Smok Krakusek i Salamandra Sandra. Sól to pod każdym względem dobry fundament dla Ognia Pokoju – słona skała jest bowiem solidna nie tylko jako minerał, ale też jako symbol: to znak mądrości, stałości i dotrzymanych obietnic. Ten płomień nigdy nie gaśnie – tak, jak nadzieja na pokój w Europie i na świecie.

W poniedziałek doszło także do prezentacji medali Igrzysk Europejskich. Kruszec na krążki pochodzi z recyklingu – m.in. z materiałów
elektronicznych czy nieużywanej biżuterii. Medale są fuzją tradycji i nowoczesności. W dużym stopniu nawiązują do polskiej historii, ale i
tradycji regionu – dlatego nie zabrakło tu uproszczonych form ludowych zdobień. Cała Europa, ale i świat, ma szansę poznać nasze korzenie i wyjątkowe DNA południowej Polski.

Kształt medali odwołuje się do ludowych zdobień w nowoczesnym wydaniu. Jego linie przywołują na myśl struktury misternych haftów i nitki
w zdobieniach strojów ludowych. Haft koronkowy
kojarzy się z Małopolską i Koniakowem – polską stolicą tradycyjnego rzemiosła. Nie zabrakło tu także nawiązań do symboliki sportowej – bieżni, torów czy mety.
Sześć ramion każdej gwiazdy nawiązuje do symbolu sześcioramiennej rozety góralskiej, „kwiatu życia” – symbolu ochronnego, przynoszącego pomyślność́ i chroniącego od nieszczęść́. W projekcie gwiazdy symbolicznie rozbrzmiewa również hasło przewodnie Igrzysk, „We are unity” – jej ramiona przeplatają się i łączą ze sobą. Wieniec olimpijski, do którego stylistycznie nawiązują medal, to tradycyjny symbol chwały, sławy, triumfu i zwycięstwa.

 

oprac. Radosław Kossakowski / źródło + foto Biuro Prasowe III IE

 

 





treść została wydrukowana ze strony
http://www.sportgniezno.pl/wiadomosc,za-dwa-tygodnie-iii-igrzyska-europejskie.html