Było ono kontynuacją debaty na temat wygórowanych wymogów licencyjnych, jakie w kontekście infrastruktury stadionowej, stawia przed miastami Polski Związek Motorowy oraz podmiot zarządzający żużlową ekstraligą. Dyskusja, która rozpoczęła się z inicjatywy Prezydenta Miasta Leszna, a następnie znalazła swój dalszy ciąg podczas spotkania w Grudziądzu, kontynuowana była w Pierwszej Stolicy Polski.
Na zaproszenie Prezydenta Miasta Gnieznapojawili sięsamorządowcy miast, w których działają kluby na poziomie Ekstraligi, I Ligi oraz II Ligi.
Na zaproszenie odpowiedział również PZMot,kierując na spotkanie swoich reprezentantów:Piotra Szymańskiego (Przewodniczącego Głównej Komisji Sportu Żużlowego) i Wojciecha Stępniewskiego (PrezesaEkstraligiŻużlowej
Spółki z o.o.). Ponadto, w spotkaniu wziął również udział Prezydent Miasta Świętochłowice.
Celem dotychczasowych spotkań była i jest nadalprzede wszystkim chęć wymiany doświadczeń oraz wypracowanie wspólnego i jednomyślnego stanowiska w ważnej dla wszystkich sprawie. Śrubowanym z roku na rok wymogom licencyjnym PZMot musi sprostać także stadionowa infrastruktura, która – w ogromnej większości przypadków – należy przecież nie do samych klubów, a do samorządów. Dlatego właśnie ich włodarze nie mogą być dłużej bierni ichcą uzyskać realny wpływ na podejmowane w tej sprawie decyzje.
W kontekście trudności, z jakimi przyszło się mierzyć wielu samorządom podczas konstruowania tegorocznych budżetów, rodzą się ogromne obawy
o możliwość pojawiania się w przyszłości jeszcze większych problemów. Przedstawiciele miast są zgodni, że warto w ten sport inwestować, ale chcą uzyskać status prawdziwego partnera w rozmowie ze związkami sportowymi oraz podmiotami komercyjnymi zarządzającymi ligami zawodowymi.
Prowadzone rozmowy na temat zracjonalizowania i urealnienia zasad związanych z finansowaniem tego sportu, zrodziły pomysł powołania
Stowarzyszenia. Podczas spotkania zorganizowanego w Gnieźnie przedstawicielom miast została wręczona wstępna wersja jego statutu.
Samo spotkanie zakończyło się deklaracją prowadzenia dalszej debaty
i odbycia18 lutego kolejnego spotkania w Zielonej Górze. W trakcie tego spotkania żużlowe miasta chcące dołączyć do powstającego Stowarzyszenia będą mogły formalnie to uczynić oraz przedyskutować zaproponowany statut.
Samorządowcy oczekują partnerstwa w relacjach z Polskim Związkiem Motorowym oraz spółką Ekstraliga Żużlowa Spółka z o.o.poprzez włączeniew dyskusję i opiniowanie proponowanych zmian. Wyrażają przy tym chęć prowadzenia dalszych rozmów na temat przyszłości czarnego sportu.
Urząd Miasta Gniezna
Liczba komentarzy : 0