W piątkowe późne popołudnie 15 października na ternie Szkoły Podstawowej nr 12 na osiedlu Kazimierza Wielkiego w Gnieźnie, odbyły się XI Zawody we Wspinaczce Bulderowej (buldering to krótka wspinaczka z bardzo wymagającymi ruchami, uprawiana bez użycia liny na głazach, niedużych skałach bądź na sztucznych ściankach do wysokości 4-5 metrów).
Organizatorem zawodów był Klub Sportów Górskich w Gnieźnie Direta.
W turnieju dział wzięło 11 zawodników w tym z Direty i 2 osoby niezrzeszone w żadnym klubie trenujące na obiektach prywatnych albo komercyjnych.
Zawody przebiegały odpowiednio w kategoriach: Open (bez ograniczeń) – buldering oraz na trudność. O kolejności startu decydowało losowanie, które nastąpiło przed rozpoczęciem zawodów.
Rywalizacja zawodników rozłożona była na eliminacje i finał a do finału zakwalifikowali się ci zawodnicy, którzy ukończyły drogę eliminacji czyli 5 najlepszych zawodników, którzy osiągnęli najwięcej punktów.
Zawodnicy punktowani byli w następujący sposób:
- za każdy utrzymany statycznie chwyt zdobywa się 1 punkt
- za chwyt klepnięty i nie utrzymany (np. po strzale) 1-.
- za próbę wyjścia z trzymanego chwytu 1+.
- podczas wspinaczki nie wolno korzystać z chwytów nie należących do drogi,
- ręce i nogi używają tylko zaznaczonych chwytów.
- przed rozpoczęciem poszczególnych etapów sędziowie umożliwią zawodnikom ograniczoną obserwację drogi wspinaczkowej oraz

poinformują o jej przebiegu i ew. ograniczeniach.
Na terenie gdzie odbywały się wspinaczki poza startującymi zawodnikami nie mogło być innych uczestników a ci przebywali w strefie izolacyjnej. Po starcie w danym etapie pozostawali na widowni nie mogąc wrócić do strefy izolacyjnej a próby przekazywania informacji zawodnikom przebywającym w strefie lub jej opuszczenie przed startem były przyczyną dyskwalifikacji zawodnika do których na w tych zawodach nie doszło.
To tylko część zasad, które obowiązują podczas takich zawodów. Pomimo, że ściana nie jest wysoka lecz dość pochyła z licznymi różnie ukształtowanymi wypustami to przysparzała problemów wielu zawodnikom, którzy na samych końcówkach odpadali ze ściany tracąc

cenne punkty.
Ostatecznie tabela końcowa ułożyła się następująco:
1 miejsce - Michał Wrzesiński klub Direta
2 miejsce - Adam Ganczarek klub Direta
3 miejsce - Karol Wrzesiński klub Direta
TK/foto Ida Kostencka