– Przekazując czek na stworzenie wielofunkcyjnego Narodowego Centrum Szkolenia, Badań i Treningu Piłki Nożnej uruchamiamy fundamentalną inwestycję w ramach programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. Dziś jako państwo jesteśmy na takim etapie rozwoju, który pozwala nam realizować najbardziej ambitne projekty sportowe. Potrzebujemy, aby polscy sportowcy, w tym także reprezentanci najpopularniejszej gry zespołowej na świecie, mogli doskonalić swoje umiejętności na światowej klasy obiektach na terenie naszego kraju. Już w 2027 roku wszystkie kadry narodowe, trenerzy, sędziowie będą mogli trenować, szkolić się na absolutnie topowym obiekcie na świecie – powiedział Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk.
– Reprezentacje narodowe powinny mieć własny „dom”. Powstanie tego centrum będzie dla nas kluczową inwestycją. Zapewni optymalny poziom rozwoju piłkarek, piłkarzy i całej dyscypliny, pozwalając na dołączenie do najlepszych, europejskich federacji – powiedział Cezary Kulesza, Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Projekt zakłada stworzenie wielofunkcyjnego Narodowego Centrum Szkolenia, Badań i Treningu Piłki Nożnej, będącego strategiczną inwestycją w kontekście dalszego rozwoju piłki nożnej w Polsce na różnych poziomach, od młodzieżowych reprezentacji narodowych, przez badania i wdrażanie innowacyjnych metod oraz technologii, szkolenie sędziów i trenerów, aż po organizację międzynarodowych turniejów kwalifikacyjnych (w tym również futsalu, piłki plażowej, e-sportu oraz teqball'u). Planowana inwestycja ma wspierać rozwój sportu, edukację trenerów i sędziów, doskonalenie zawodników, a także będzie uwzględniać potrzeby osób z niepełnosprawnościami, promując w ten sposób piłkę nożną i aktywność fizyczną.
W Narodowym Centrum Szkolenia, Badań i Treningu Piłki Nożnej, położonym na 12 hektarach ziemi w Otwocku, znaleźć ma się osiem boisk z nawierzchnią trawiastą, a także boisko zadaszone (hala). Ponadto specjalistyczna hala do futsalu, dwa boiska do piłki nożnej plażowej (jedno z nich zadaszane), centrum medyczne i magazyn sprzętu. Do tego nowoczesny budynek administracyjno-edukacyjny z garażem podziemnym, hotel oraz bursa dla zawodniczek i zawodników na potrzeby szkolenia w Szkole Mistrzostwa Sportowego.
– Powstanie narodowego centrum to konieczny do spełnienia warunek, by móc realnie myśleć o regularnej rywalizacji o najbardziej prestiżowe trofea w futbolu. W minionym sezonie trzy nasze reprezentacje narodowe awansowały do turniejów finałowych młodzieżowych mistrzostw Europy, co nigdy wcześniej nie udało się w jednym roku. Rozwój infrastrukturalny z pewnością przyczyni się do tego, by takie sytuacje nie były wyjątkiem, a normą – powiedział Prezes PZPN.
– Nowoczesne centrum treningowe, dedykowane wszystkim piłkarskim reprezentacjom Polski, na stałe rozwiąże wiele kwestii organizacyjnych, dając jednocześnie gwarancję standardu niezbędnego do podnoszenia umiejętności indywidualnych i zespołowych. W takim – unikatowym w skali Europy – miejscu polskie drużyny narodowe będą miały idealne warunki do treningów w trakcie zgrupowań – podkreślił Sekretarz Generalny PZPN Łukasz Wachowski.
Działalność Narodowego Centrum Szkolenia, Badań i Treningu Piłki Nożnej będzie opierać się na kompleksowym modelu zarządzania obiektem edukacyjno-sportowym, obejmującym kilka kluczowych elementów. Przede wszystkim spełni rolę centrum szkoleniowo-treningowego służącego wszystkim reprezentacjom Polski w piłce nożnej – męskim (A, U-21, U-20, U-19, U-18, U-17, U-16, U-15) i kobiecym (A, U-19, U-17, U-15), reprezentacjom Polski w futsalu (A, U-19, A-kobiet), a także reprezentacjom Polski w piłce nożnej plażowej (A, U-21). To w Otwocku odbywać się również będzie kształcenie trenerów i sędziów (Szkoła Trenerów PZPN, Centrum Szkolenia Sędziów i VAR). Nowoczesny obiekt wykorzystywany będzie także do organizacji akcji szkoleniowych PZPN, m.in.:
– Akademii Młodych Orłów (wiosennej, letniej, jesiennej i zimowej), w której udział biorą wyróżniające się zawodniczki i zawodnicy w kategoriach wiekowych U-12 – U-14;
– Talent Pro: zgrupowań dla wyróżniających się zawodniczek i zawodników w kategoriach wiekowych U-15 – U-17;
– Future Pro: zgrupowań dla zawodniczek i zawodników późno dojrzewających;
– Goalkeeper Pro: zgrupowań dla wyróżniających się bramkarek i bramkarzy;
oraz licznych konferencji i wydarzeń edukacyjnych (Ogólnopolskich Konferencji Trenerów, Skautów).
Ponadto w Narodowym Centrum Szkolenia, Badań i Treningu Piłki Nożnej organizowane będą turnieje eliminacyjne UEFA i FIFA w kategoriach wiekowych U-17 i U-19, turnieje ogólnopolskie i makroregionalne.
Narodowe Centrum Szkolenia, Badań i Treningu Piłki Nożnej prowadzić będzie również badania nad rozwojem piłki nożnej oraz koordynować wdrożenie nowoczesnych metod i rozwiązań w obszarze szkolenia sportowego. – Połączenie funkcji szkoleniowych z naukowo-badawczymi przyniesie z pewnością efekty nie tylko dla polskiej piłki nożnej, ale całego sportu w naszym kraju. Utworzenie jednego z najnowocześniejszych i najlepszych w Europie ośrodków da nam możliwość optymalnego wykorzystanie umiejętności fachowców, pracujących z kadrami narodowymi – dodał Sekretarz Generalny PZPN.
Budowa Narodowego Centrum Szkolenia, Badań i Treningu Piłki Nożnej rozpocznie się w 2024 roku, a zakończyć się ma w 2027 r. Inwestycja jest warta ponad 400 milionów złotych.
Biuro Prasowe PZPN + foto
Liczba komentarzy : 0